Lato to ulubiona pora roku wielu Polaków. Podczas ciepłych miesięcy planujemy swoje urlopy i chcemy w pełni wykorzystać długie letnie dni. Najchętniej przebywając na świeżym powietrzu, wykorzystując każdy promień słońca.
Niestety, gdy tylko znajdziemy się w cieniu, albo gdy w godzinach popołudniowych upał nieco zelżeje pojawia się problem uciążliwych owadów, które potrafią zniszczyć wypoczynek zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Wiele osób z pewnością zgodzi się, że najbardziej uciążliwe są komary, które nie tylko przeszkadzają swoją obecnością w trakcie wypoczynku czy też aktywności na świeżym powietrzu, ale także pozostawiają na skórze pamiątki, które mogą być przyczyną bezsennych nocy – miejsca po ugryzieniach komarów bardzo często swędzą do tego stopnia, że bez maści łagodzących nie jesteśmy w stanie tego znieść. Dlatego warto zapobiegać, niż leczyć.
Ciekawe: kosmetyki naturalne online i naturalne serum do twarzy
Na rynku dostępnych jest wiele środków chemicznych mających za zadanie odstraszanie tych owadów, jednak większość z nich ma bardzo chemiczne składy, które mogą być szkodliwe i powodować uczulenia i podrażnienia. Dlatego wiele osób szuka naturalnych sposobów walki z komarami i odstraszania ich. I bardzo słusznie, ponieważ naturalne sposoby są równie skutecznie, a dodatkowo nie zatruwają naszych organizmów i nie wpływają negatywnie na naszą planetę. Jednym z bardzo skutecznych środków odstraszającym komary są olejki eteryczne.
Który olejek odstrasza komary? Jest co najmniej kilka sprawdzonych olejków, skutecznych w walce z tymi uciążliwymi owadami. Zarówno na małych krwiopijców, jak i inne owady skutecznie zadziałają: olejek trawy cytrynowej (dział także na muchy i meszki), olejek goździkowy, olejek paczulowy oraz olejek eukaliptusowy.
Oprócz nich dużą skuteczność w odstraszaniu komarów wykazują także inne olejki, warto wymienić tu: olejek cedrowy (co ciekawe odstrasza on również ćmy, które w ostatnich latach stały się niezwykle uciążliwe, w niektórych regionach) olejek rozmarynowy, olejek mięty pieprzowej, olejek tymiankowy, bazyliowy, olejek z kopru włoskiego, olejek geranium, olejek lawendowy, olejek cynamonowy oraz olejki cytrusów: cytrynowy i pomarańczowy, warto jednak pamiętać że olejki cytrusowe są fotouczulające, więc warto unikać ich w słoneczne dni.